Hamilton - H32351995
H32351995 Jazzmaster Lady Quartz 34mm
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H32351995 (aka: H32351995) |
| Name: | H32351995 Jazzmaster Lady Quartz 34mm |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 34.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Swiss made Hamilton Jazzmaster Lady is highly sophisticated inside and out, equipping the wearer to juggle her time efficiently and elegantly. Its heart and soul, a finely crafted automatic movement, is visible through the case back, confidently confirming that technology and femininity go harmoniously hand in hand in the twenty-first century.