Hamilton - H32411135
H32411135 Jazzmaster Quartz 37mm
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H32411135 (aka: H32411135) |
| Name: | H32411135 Jazzmaster Quartz 37mm |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
Understated, yet bold, the Jazzmaster Gent is a modern take on a classic watch. Sophisticated, simple and tastefully designed, this Quartz watch is the perfect choice for the distinguished gentleman.