Hamilton - H32451181
H32451181 Jazzmaster Quartz Stainless Steel / Grey / Bracelet
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H32451181 (aka: H32451181) |
| Name: | H32451181 Jazzmaster Quartz Stainless Steel / Grey / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
This Hamilton Jazzmaster Gent Quartz {WATCH_REF] is a simple yet timeless watch. Its stainless steel case measures 40.00mm across. The watch is powered by a reliable Swiss quartz movement in the form of caliber F06.111. The Grey dial features a date display at three o'clock.