Hamilton - H32505511
H32505511 Jazzmaster Day Date 40 Stainless Steel / White
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H32505511 (aka: H32505511) |
| Name: | H32505511 Jazzmaster Day Date 40 Stainless Steel / White |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Hamilton Jazzmaster Day-Date H32505511 has a Stainless Steel case of 40.00mm and a White dial. This watch is powered by caliber 2834-2 or H-40 depending on the year of production.