Hamilton - H32515555
H32515555 Jazzmaster Viewmatic Auto 40 Stainless Steel / Silver
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H32515555 (aka: H32515555) |
| Name: | H32515555 Jazzmaster Viewmatic Auto 40 Stainless Steel / Silver |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Hamilton Jazzmaster Viewmatic Auto H32515555 has a stainless steel case of 40.00mm, which houses a self-winding movement with central seconds and date in the form of caliber H-10 - though older versions may use the 2824-2. For this version, the dial is Silver.