Hamilton - H32519135
H32519135 Jazzmaster Power Reserve
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H32519135 (aka: H32519135) |
| Name: | H32519135 Jazzmaster Power Reserve |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
Hamilton The Hamilton Watch Company was founded in Lancaster, Pennsylvania (USA) in 1892. The American Classic line expresses the true American spirit of the Hamilton collection. These watches are about adding a signature of 21st century style and functionality to the unique shapes and characters of classic Hamilton models. Some of the original inspirations date back as far as the 1920s and are well established as design icons. REFERENCE - H32519135 NAME - American Classic Jazzmaster POWER RESERVE STRAP - Steel REF. STRAP - # H605.325.101 //