Hamilton - H32545555
H32545555 Jazzmaster Viewmatic 40mm
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H32545555 (aka: H32545555) |
| Name: | H32545555 Jazzmaster Viewmatic 40mm |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The name Viewmatic comes from the see-through caseback that offers an in-depth look at the automatic movement in operation. But, the front of this watch is just as captivating as the back!