Hamilton - H32565555
H32565555 Jazzmaster Open Heart 40mm Silver Dial
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H32565555 (aka: H32565555) |
| Name: | H32565555 Jazzmaster Open Heart 40mm Silver Dial |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The design of the new Hamilton Jazzmaster Open Heart turns timekeeping into something of a tease. A glance at the face of the watch reveals part of the Swiss automatic movement in action – but not all of it. Some things can be left to the imagination – especially when they are clothed in sumptuous quality materials and fine design detail. Ref. H32565555 has a silver dial and brown leather strap.