Hamilton - H32565595
H32565595 Jazzmaster Open Heart 40 Stainless Steel / Brown
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H32565595 (aka: H32565595) |
| Name: | H32565595 Jazzmaster Open Heart 40 Stainless Steel / Brown |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Hamilton Jazzmaster Open Heart reference H32565595 has a Stainless Steel case with a diameter of 40.00mm. The Brown dial is partially openworked to reveal parts of its self-winding caliber H-10 ND [No Date] movement. - earlier versions powered by caliber 2824-2