Hamilton - H32585551
H32585551 Jazzmaster Traveler GMT 42mm Silver Dial
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H32585551 (aka: H32585551) |
| Name: | H32585551 Jazzmaster Traveler GMT 42mm Silver Dial |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Jazzmaster Traveler GMT with its second time zone brings the Jazzmaster line to a new horizon. This is the only Jazzmaster model offering a GMT function. REFERENCE – H32585531 NAME – American Classic Jazzmaster Traveler GMT STRAP – Brown Leather REF. STRAP – # H600.364.101 //