Hamilton - H32612555
H32612555 Jazzmaster Chrono Quartz 42 Stainless Steel / Silver
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H32612555 (aka: H32612555) |
| Name: | H32612555 Jazzmaster Chrono Quartz 42 Stainless Steel / Silver |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Hamilton Jazzmaster Chrono Quartz H32612555 has a stainless steel case of [DIAMETER}mm and a Silver dial. This watch is powered by caliber 251.274, a quartz movement with chronograph and date.