Hamilton - H32612735
H32612735 Jazzmaster Chrono Quartz 42 Stainless Steel / Black
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H32612735 (aka: H32612735) |
| Name: | H32612735 Jazzmaster Chrono Quartz 42 Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
Sleek, elegant and classic, the Jazzmaster Chrono Quartz is truly timeless. With simple lines and refined style, this Stainless Steel timepiece with is a must-have for the traditional watch lover.