Hamilton - H32625555
H32625555 Jazzmaster Traveler GMT 42mm Silver Dial / Ostrich
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H32625555 (aka: H32625555) |
| Name: | H32625555 Jazzmaster Traveler GMT 42mm Silver Dial / Ostrich |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Jazzmaster Traveler GMT with its second time zone brings the Jazzmaster line to a new horizon. This is the only Jazzmaster model offering a GMT function. Ref. H32625555 has a silver dial and brown ostrich strap