Hamilton - H32635181
H32635181 Jazzmaster Power Reserve Auto 42 Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H32635181 (aka: H32635181) |
| Name: | H32635181 Jazzmaster Power Reserve Auto 42 Stainless Steel / Silver / Bracelet |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Hamilton Jazzmaster Power Reserve Auto H32635181 wristwatch has a stainless steel case of 42.00mm, which houses the caliber H-13 - a self-winding movement with central seconds, date, and power reserve. The dial is Silver.