Hamilton - H32646597
H32646597 Jazzmaster Automatic Chronograph 42mm
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H32646597 (aka: H32646597) |
| Name: | H32646597 Jazzmaster Automatic Chronograph 42mm |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
Hamilton The Hamilton Watch Company was founded in Lancaster, Pennsylvania (USA) in 1892. The American Classic line expresses the true American spirit of the Hamilton collection. These watches are about adding a signature of 21st century style and functionality to the unique shapes and characters of classic Hamilton models. Some of the original inspirations date back as far as the 1920s and are well established as design icons. The Jazzmaster Automatic Chronograph H32646597 has a gold pvd-coated stainless steel case and is powered by the automatic Valjoux 7750 movement.