Hamilton - H32655195
H32655195 Jazzmaster Viewmatic 40mm Brown Dial Two Tone
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H32655195 (aka: H32655195) |
| Name: | H32655195 Jazzmaster Viewmatic 40mm Brown Dial Two Tone |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The name Viewmatic comes from the see-through caseback that offers an in-depth look at the automatic movement in operation. But, the front of this watch is just as captivating as the back! Ref. H32655195 has a brown dial and two tone bracelet.