Hamilton - H32656833
H32656833 Jazzmaster Chrono Auto 7753
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H32656833 (aka: H32656833) |
| Name: | H32656833 Jazzmaster Chrono Auto 7753 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The present version of the Jazzmaster Chrono Auto is powered by the Valjoux 7753 caliber, leaving it with subdials at 3, 6 and 9 o'clock. The stainless steel case measures 42mm across.