Hamilton - H32675160
H32675160 Jazzmaster Open Heart 40 Stainless Steel / Green Gradient / Bracelet
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H32675160 (aka: H32675160) |
| Name: | H32675160 Jazzmaster Open Heart 40 Stainless Steel / Green Gradient / Bracelet |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
Introduced in 2021, the Hamilton Jazzmaster Open Heart reference H32675160 has a Stainless Steel case with a diameter of 40.00mm. The Green dial is partially openworked to reveal parts of its self-winding caliber H-10 ND [No Date] movement.