Hamilton - H32675551
H32675551 Jazzmaster Open Heart 40 Stainless Steel / Silver
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H32675551 (aka: H32675551) |
| Name: | H32675551 Jazzmaster Open Heart 40 Stainless Steel / Silver |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
Introduced in 2024, the Hamilton Jazzmaster Open Heart reference H32675551 has a Stainless Steel case with a diameter of 40.00mm. The Silver dial is partially openworked to reveal parts of its self-winding caliber H-10 ND [No Date] movement.