Hamilton - H32695731
H32695731 Jazzmaster GMT 42 Stainless Steel / Black
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H32695731 (aka: H32695731) |
| Name: | H32695731 Jazzmaster GMT 42 Stainless Steel / Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The JAZZMASTER GMT with its second time zone brings the Jazzmaster line to new destinations. Its red or blue hand indicating the second time zone and 24 hours dial make a bold statement in the Jazzmaster collection showing that classic watches travel the world. Ref. H32695731 has a black dial and black leather strap