Hamilton - H32715551
H32715551 Jazzmaster Viewmatic Auto 44 Stainless Steel / Silver
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H32715551 (aka: H32715551) |
| Name: | H32715551 Jazzmaster Viewmatic Auto 44 Stainless Steel / Silver |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Hamilton Jazzmaster Viewmatic Auto H32715551 has a stainless steel case of 44.00mm, which houses a self-winding movement with central seconds and date in the form of caliber 2824-2 - though older versions may use the 2824-2. For this version, the dial is Silver.