Hamilton - H32716139
H32716139 Jazzmaster Maestro Chronograph 45mm
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H32716139 (aka: H32716139) |
| Name: | H32716139 Jazzmaster Maestro Chronograph 45mm |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
Hamilton The Hamilton Watch Company was founded in Lancaster, Pennsylvania (USA) in 1892. The American Classic line expresses the true American spirit of the Hamilton collection. These watches are about adding a signature of 21st century style and functionality to the unique shapes and characters of classic Hamilton models. Some of the original inspirations date back as far as the 1920s and are well established as design icons. REFERENCE - H32716159 NAME - American Classic Jazzmaster MAESTRO STRAP - Steel REF. STRAP - # H605.327.100 //