Hamilton - H32716839
H32716839 Jazzmaster Maestro Chronograph 45mm
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H32716839 (aka: H32716839) |
| Name: | H32716839 Jazzmaster Maestro Chronograph 45mm |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
Every musical score needs a maestro to achieve true perfection – the Jazzmaster Maestro Auto Chrono is ready to take on that role. The model is an instrument of pure elegance with finely marked digits and tapered hands reminiscent of a conductor’s baton in action.