Hamilton - H32735551
H32735551 Jazzmaster Open Heart 42 Rose Gold / Silver
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H32735551 (aka: H32735551) |
| Name: | H32735551 Jazzmaster Open Heart 42 Rose Gold / Silver |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
Introduced in 2021, the Hamilton Jazzmaster Open Heart reference H32735551 has a Stainless Steel case with rose gold PVD coating and a diameter of 42.00mm. The Silver dial is partially openworked to reveal parts of its self-winding caliber H-10 ND [No Date] movement.