Hamilton - H32755551
H32755551 Jazzmaster Viewmatic Auto 44 Stainless Steel / Silver
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H32755551 (aka: H32755551) |
| Name: | H32755551 Jazzmaster Viewmatic Auto 44 Stainless Steel / Silver |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Hamilton Jazzmaster Viewmatic Auto H32755551 has a stainless steel case of 44.00mm, which houses a self-winding movement with central seconds and date in the form of caliber H-10 - though older versions may use the 2824-2. For this version, the dial is Silver.