Hamilton - H32756551
H32756551 Jazzmaster Open Secret
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H32756551 (aka: H32756551) |
| Name: | H32756551 Jazzmaster Open Secret |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The design of the Hamilton Jazzmaster Open Secret turns timekeeping into something of a tease. A glance at the face of the watch reveals part of the Swiss Auto Chrono movement in action – but not all of it. Some things can be left to the imagination – especially when they are clothed in sumptuous quality materials and fine design detail.