Hamilton - H32836551
H32836551 Jazzmaster Lord Hamilton 46mm Silver Dial PVD Gold
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H32836551 (aka: H32836551) |
| Name: | H32836551 Jazzmaster Lord Hamilton 46mm Silver Dial PVD Gold |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
Originally launched in 1967, the Jazzmaster Lord Hamilton is the patriarch of the Jazzmaster collection. With its rugged stainless steel case and bold silver indexes, its chronograph and tachymeter functionality as well as with its brown stitched leather strap, the Lord Hamilton injects a level of sophistication that is indicative of the Hamilton Jazzmaster name. Ref. H32836551 has a silver dial and brown leather strap