Hamilton - H32876550
H32876550 Jazzmaster Face 2 Face III
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H32876550 (aka: H32876550) |
| Name: | H32876550 Jazzmaster Face 2 Face III |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 999 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Double Dial |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 53.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Hamilton Jazzmaster Face 2 Face III H32876550 is a limited edition watch that holds a self-winding movement with chronograph fitted in a swiveling case. The reverse side reveals not only a view of the movement, but also a passing through chronograph seconds hand that runs counter clockwise