Hamilton - H36105170
H36105170 Jazzmaster Performer Auto 34 Stainless Steel / Purple / Bracelet
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H36105170 (aka: H36105170) |
| Name: | H36105170 Jazzmaster Performer Auto 34 Stainless Steel / Purple / Bracelet |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Fixed, 0-60 |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 34.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Purple |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Hamilton Jazzmaster Performer Auto H36105170 has a Stainless Steel case of 34.00mm, which houses caliber H-10 ND - a self-winding movement with central seconds and an 80-hour power reserve. The dial is Purple.