Hamilton - H36415535
H36415535 Jazzmaster Tonneau
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H36415535 (aka: H36415535) |
| Name: | H36415535 Jazzmaster Tonneau |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 37.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
As suggested by its name, the Jazzmaster Tonneau has a tonneau-shaped case. It measures 37.5*42 mm and houses the automatic ETA 2824-2 movement.