Hamilton - H36606130
H36606130 Jazzmaster Performer Auto Chrono 42 Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H36606130 (aka: H36606130) |
| Name: | H36606130 Jazzmaster Performer Auto Chrono 42 Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Hamilton Jazzmaster Performer Auto Chrono H36606130 has a Stainless Steel case of 42.00mm, which houses caliber H-31 - a self-winding movement with chronograph, date, and a 60-hour power reserve. The dial is Black.