Hamilton - H37511131
H37511131 Jazzmaster Seaview Day-Date Quartz 42 Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H37511131 (aka: H37511131) |
| Name: | H37511131 Jazzmaster Seaview Day-Date Quartz 42 Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Hamilton Jazzmaster Seaview has a stainless steel case of 42.00mm, which houses a quartz movement with central seconds and windows for both day and date. The dial is Black.