Hamilton - H37512131
H37512131 Jazzmaster Seaview Chrono Quartz 44 Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H37512131 (aka: H37512131) |
| Name: | H37512131 Jazzmaster Seaview Chrono Quartz 44 Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Jazzmaster Seaview bridges the gap between the traditional look of the Jazzmaster collection and the rugged nature of the Khaki collection. The combination of the rubber strap with a sporty case with a rotating bezel inspired by a compass, recalls the nautical theme.