Hamilton - H38411580
H38411580 Jazzmaster Thinline Small Second Quartz Stainless Steel / Grey
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H38411580 (aka: H38411580) |
| Name: | H38411580 Jazzmaster Thinline Small Second Quartz Stainless Steel / Grey |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Hamilton Jazzmaster H38411580 is a wristwatch powered by a quartz movement (caliber 980.163) with small seconds display at 6:00. The dial is Grey.