Hamilton - H38511153
H38511153 Jazzmaster Thinline Quartz 42 Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H38511153 (aka: H38511153) |
| Name: | H38511153 Jazzmaster Thinline Quartz 42 Stainless Steel / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
Hamilton The Hamilton Watch Company was founded in Lancaster, Pennsylvania (USA) in 1892. The American Classic line expresses the true American spirit of the Hamilton collection. These watches are about adding a signature of 21st century style and functionality to the unique shapes and characters of classic Hamilton models. Some of the original inspirations date back as far as the 1920s and are well established as design icons. REFERENCE - H38511153 NAME - American Classic Jazzmaster Thinline STRAP - Steel REF. STRAP - # H605.385.102 //