Hamilton - H38511513
H38511513 Jazzmaster Thinline Quartz 42 Stainless Steel / Silver
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H38511513 (aka: H38511513) |
| Name: | H38511513 Jazzmaster Thinline Quartz 42 Stainless Steel / Silver |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Hamilton Jazzmaster Thinline Quartz H38511513 has a stainless steel case of 42.00mm, which houses a quartz movement with date in the form of caliber F06.111. The dial is Silver.