Hamilton - H38525771
H38525771 Jazzmaster Thinline Auto 40 Stainless Steel / Red
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H38525771 (aka: H38525771) |
| Name: | H38525771 Jazzmaster Thinline Auto 40 Stainless Steel / Red |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Red |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Hamilton Jazzmaster Thinline Auto H38525771 has a stainless steel case of 40.00, which houses a self-winding movement in the form of caliber 2892-A2. The dial is Red.