Hamilton - H38545751
H38545751 Jazzmaster Thinline Gold / Silver
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H38545751 (aka: H38545751) |
| Name: | H38545751 Jazzmaster Thinline Gold / Silver |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 1892 units |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Hamilton Jazzmaster Thinline is a classic, traditional wristwatch with a streamlined and thin profile. Reference H38545751 was introduced in 2016. It features a 18kt rose gold case and an automatic movement. The dial is silver. REFERENCE: H38545751 CALIBER: CAL. 2892-2 STRAP REFERENCE: H600.385.105