Hamilton - H38612553
H38612553 Jazzmaster Thinline Chrono Quartz
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H38612553 (aka: H38612553) |
| Name: | H38612553 Jazzmaster Thinline Chrono Quartz |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Jazzmaster Thinline offers classic timepieces with a thin case - creating a clean, streamline look that is appropriate for both the office and evening events. Available in both Leather strap and Stainless Steel bracelets, these Quartz timepieces offer a traditional look that will never go out of style.