Hamilton - H38655185
H38655185 Jazzmaster Small Second Auto 43 Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H38655185 (aka: H38655185) |
| Name: | H38655185 Jazzmaster Small Second Auto 43 Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Hamilton Jazzmaster Small Second Auto 43 H38655185 has a case of 43.00mm, which houses a self-winding movement with small seconds and date (caliber 2895-2). The dial is Black.