Hamilton - H42245191
H42245191 Jazzmaster Lady Auto 30 Stainless Rose Gold / MOP / Bracelet
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H42245191 (aka: H42245191) |
| Name: | H42245191 Jazzmaster Lady Auto 30 Stainless Rose Gold / MOP / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 30.00 mm |
| Case Lug Width: | 15.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Hamilton Jazzmaster Viewmatic H42245191 has a stainless steel case of 30.00mm with a White mother-of-pearl dial. This watch is powered by caliber 2671, a self-winding movement that's visible through the see-through case back.