Hamilton - H42405991
H42405991 Jazzmaster Skeleton Lady Auto 36 Stainless Steel / MOP
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H42405991 (aka: H42405991) |
| Name: | H42405991 Jazzmaster Skeleton Lady Auto 36 Stainless Steel / MOP |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Hamilton Jazzmaster Skeleton Auto H42405991 has a stainless steel case of 36.00mm, paired with an open-worked mother-of-pearl dial revealing parts of the caliber H-10-S that powers this watch.