Hamilton - H42515735
H42515735 Jazzmaster Maestro Small Second 40mm Black Dial
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H42515735 (aka: H42515735) |
| Name: | H42515735 Jazzmaster Maestro Small Second 40mm Black Dial |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
Every musical score needs a maestro to achieve true perfection – the Jazzmaster Maestro Small Seconds is ready to take on that role. The model is an instrument of pure elegance with finely marked digits and tapered hands reminiscent of a conductor’s baton in action. Ref. H42515735 has a black dial and black leather strap.