Hamilton - H42535550
H42535550 Jazzmaster Auto 40 Stainless Steel / Silver
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H42535550 (aka: H42535550) |
| Name: | H42535550 Jazzmaster Auto 40 Stainless Steel / Silver |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Hamilton Jazzmaster Auto H42535550 has a stainless steel case of 40.00mm, paired with a Silver dial with Roman Numerals. This watch is powered by caliber H-10 ND (No Date).