Hamilton - H42565751
H42565751 Jazzmaster 42 Day Date Stainless Steel / Silver
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H42565751 (aka: H42565751) |
| Name: | H42565751 Jazzmaster 42 Day Date Stainless Steel / Silver |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Hamilton Jazzmaster H42565751 has a case of 42.00mm, which houses a self-winding movement with windows for both day (12:00) and date (6:00). The dial is Silver.