Hamilton - H42605731
H42605731 Jazzmaster Regulator Cinema
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H42605731 (aka: H42605731) |
| Name: | H42605731 Jazzmaster Regulator Cinema |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Hamilton Jazzmaster H42605731 is a special edition created as an ode to the brand's links with cinema. This watch is powered by a self-winding movement with regulator style display (caliber H-12). The dial and hands are inspired by vintage camera's.