Hamilton - H42615743
H42615743 Jazzmaster Regulator Stainless Steel / Blue
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H42615743 (aka: H42615743) |
| Name: | H42615743 Jazzmaster Regulator Stainless Steel / Blue |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Hamilton Jazzmaster Regulator teasingly liberates the minutes from the hours in a stunning, asymmetric design. These timepieces showcase the brand’s proven expertise at turning a piece of watchmaking tradition into a contemporary talking piece. In this case, the regulator movement acts as an expert enabler for the external appearance. The result is a statement of accuracy and elegance, for wearers who appreciate original horological architecture with an eye-catching twist.