Hamilton - H42725151
H42725151 Jazzmaster Viewmatic Automatic Two Tone / Silver / Bracelet
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H42725151 (aka: H42725151) |
| Name: | H42725151 Jazzmaster Viewmatic Automatic Two Tone / Silver / Bracelet |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Hamilton Jazzmaster Viewmatic reference H42725551 has a stainless steel case (44mm) with partial gold plating - of course fitted with the see-through caseback that served as an inspiration for its name. The dial is silver. REFERENCE: H42725151 CALIBER: H-10 STRAP REFERENCE: H605.427.100