Hamilton - H62455135
H62455135 Khaki Action Automatic
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Action |
| Reference: | H62455135 (aka: H62455135) |
| Name: | H62455135 Khaki Action Automatic |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Losange |
Description
The Hamilton Khaki Action Auto is taking sporty design to new heights. These robust timepieces have a bezel with embossed numbers and a special screw and wind crown protector for when the going gets tough. Action and functionality go hand in hand, driven by a Swiss automatic movement, equipping both the urban hero and the outdoor adventurer with precision timekeeping.