Hamilton - H63556515
H63556515 Khaki Action Auto Chrono
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Action |
| Reference: | H63556515 (aka: H63556515) |
| Name: | H63556515 Khaki Action Auto Chrono |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Losange |
Description
The Hamilton Khaki Action Auto Chrono is taking sporty design to new heights. These robust timepieces have a bezel with embossed numbers and a special screw and wind crown protector for when the going gets tough. Action and functionality go hand in hand, driven by Swiss automatic movement, equipping both the urban hero and the outdoor adventurer with precision timekeeping.